Wiosenna aktualizacja – co nowego znajdzie deweloper Salesforce?

Choć dla większości z nas wciąż panuje zima, na sandboxowych edycjach Salesforce’a już tydzień temu zagościła wiosna. Spring  2017, bo to o nim mowa, przyszedł do nas otwierając wiele nowych możliwości. Nowości jest tyle, że trudno opowiedzieć o nich wszystkich. Pozwólcie więc, że skupię się na tych, którymi zainteresuje się każdy deweloper Salesforce. 

Szybki rzut oka na listę zmian oraz nowości wystarczy, żeby zauważyć, że tym razem osoby odpowiedzialne za rozwój platformy skupiły się przede wszystkim na poprawianiu wydajności oraz bezpieczeństwa Lightningowej wersji systemu. I bardzo dobrze, bo chyba nikt nie zaprzeczy, że choć Lightning zachwyca swoim wyglądem, momentami wydaje się nie być jeszcze całkiem kompletny. Konsola Developerska oraz możliwości debugowania kodu również nie zostały pominięte. Pojawiły się również zmiany, które ucieszą developerów pracujących nad zarządzanymi paczkami.

 

Co każdy deweloper Salesforce doceni najbardziej?

 

Zacznijmy od wcześniej wspomnianego Lightning’a. Pojawił się tag lighning:container, który pozwoli bez najmniejszego problemu zagnieździć jednostronicowe aplikacje stworzone przy pomocy niezależnych frameworków, takich jak np. AngularJS. Skoro mowa o nowych tagach – pojawił się również lightning:inputRichText! Rich text input znany bardzo dobrze z Classic’a wydawał się nieco pominięty i nie do końca zgrywał się z resztą lightningowych elementów pod względem wizualnym. Doczekał się teraz nowej stylizacji, dzięki czemu świetnie będzie nadawał się do komponentów!

 

 

Niewielka, acz przyjemna zmiana – możliwość zarządzania paczkami w Lightningu

 

Kolejną bardzo miłą zmianą, ułatwiającą debugowanie podczas tworzenia Lightning komponentów jest sprawdzanie po stronie serwera czy komponent ma dostęp do wszystkich eventów, do których pojawiają się referencje w kodzie. Na uwagę zasługują nowe pop up’y z informacjami o błędach. Wyświetlają teraz nie tylko nazwę komponentu, którego dotyczą, ale również linie kodu, która powoduje problemy.

 

 

Co jeszcze oferuje wiosenna aktualizacja?

 

Nie można nie wspomnieć o możliwości jednostronnego powiązania zmiennej z kontrolerem (w przeciwieństwie do dwustronnego wiązania przy użyciu {!variable}, które było dotychczas dostępne). Jak twierdzi zespół Salesforce’a, używanie nowego sposobu wiązania zmiennych (oczywiście, gdy to możliwe) będzie miało pozytywny wpływ na szybkość działania naszego komponentu.

 

Jako deweloper Salesforce, który często korzysta z Lightning Design System jestem zachwycony faktem, że nie będę już więcej musiał dodawać go do Static Resource’ów. Od tego release’u wystarczy dodać tag apex:slds, aby korzystać z pięknych, lightningowych stylów.

Organizacje, które korzystają często z Chattera ucieszy fakt, że powstało API, które pozwala na przeprowadzenie wielu ‘Chatterowych’ operacji z poziomu kodu. Można teraz nie tylko uzyskać dostęp do plików, ale również tworzyć i zarządzać feed’ami, wysyłać wiadomości oraz dzielić się postami!

 

Największą zmianą moim zdaniem, jest dodanie specjalnego uprawnienia, „View and Debug Managed Apex”, dzięki któremu nareszcie będzie można debugować kod zarządzanych paczek, po stronie subskrybenta.

Na uwagę zasługują również inne drobne zmiany i poprawki – adnotacja @testSetup powinna działać już poprawnie – bug, który pozwalał na utworzenie więcej niż jednej metody przygotowującej został naprawiony. Również keyword „instanceOf”, który czasami nie działał tak jak należy doczekał się poprawek. W konsoli developerskiej można od teraz tworzyć Exception Classes oraz zobaczyć pokrycie kodu, nawet gdy jego długość przekracza 2000 linii!

 

Lista mogłaby ciągnąć się w nieskończoność. Ten Release przyniósł w sumie ponad 300 zmian – miejmy nadzieję, że każdy kolejny będzie równie obfity. Bez wątpienia rozwój Salesforce’a idzie w dobrym kierunku, nie pozostaje nam więc nic innego, jak z niecierpliwością czekać na kolejne zmiany.  Co nowego przyniesie nam letnia aktualizacja?

 

Artykuł powstał na podstawie Zapowiedzi aktualizacji Salesforce Wiosna 2017 (Salesforce Spring’17 Release Notes) dostępnej pod adresem: RELEASE NOTE SPRING’17.