Co nowego w Salesforce Lightning Experience? – Winter` 18 Release

Mimo że do rozpoczęcia kalendarzowej zimy zostało jeszcze trochę czasu, Salesforce już daje nam odczuć powiew zmian, wprowadzając aktualizację Winter Release‘18. Dzięki niej praca z narzędziem staje się jeszcze bardziej przyjemna. Aby nie rzucać słów na wiatr, przygotowaliśmy dla Was krótkie zestawienie najciekawszych funkcji Salesforce Lightning Experience, z których już niedługo będą mogli skorzystać wszyscy użytkownicy.

 

1. Udostępnij swój kalendarz współpracownikom w Lightning Experience

 

Chcesz, aby przedstawiciele handlowi wzajemnie mogli zobaczyć swoje terminarze w aplikacji? Winter Release ’18 wprowadza taką możliwość! Od teraz każdy użytkownik będzie mógł sprawdzić dostępność danych terminów oraz szczegółów spotkania swoich współpracowników, a także dodać event w imieniu danej osoby. Dodatkowo podczas udostępniania kalendarza będziemy mogli ustalić poziomy dostępów oraz wybrać konkretnych użytkowników, którzy zobaczą nasz kalendarz. Możemy to zrobić klikając na My Events -> Share Calendar, tak jak widać to na poniższym obrazku:

 

Lightning Experience

 

2. Stwórz własny typ raportu, który pokaże najlepiej ocenione grupy

 

Nowy typ raportu w Lightning Experience pozwoli w łatwy sposób sprawdzić, która spośród Twoich grup jest najbardziej aktywna. Podczas tworzenia raportu wystarczy ustawić Grupę jako główny obiekt, a następnie na tej podstawie system pozwoli na monitorowanie danych wskaźników efektywności grupy. Każda monitorowana grupa aktualizowana jest co tydzień na podstawie liczby postów, komentarzy czy like’ów w danym tygodniu. W ten sposób Salesforce zbiera dotychczasowe wyniki i na bieżąco aktualizuje interesujące nas rankingi.

 

3. Od teraz tabele mogą zawierać do 10 kolumn (Beta)

 

Tabela Lightning, czyli nowy komponent dashboardowej tabeli, wyświetla do 200 rekordów i 10 kolumn spośród pól dostępnych w raporcie źródłowym typu raportu (w tym wypadku pola nie muszą już być dodawane do raportu źródłowego jako kolumny). Dodaj zatem tabelę Lightning, by wspomóc wykres oraz przeglądy metryk wraz z detalami rekord po rekordzie.

 Lightning Experience

 

4. Zmiany w dashboardach

 

Przy pomocy Lightning App Builder możemy od teraz wyświetlać dashboardy w widoku Home Tab. Co więcej, użytkownicy mogą przenosić dashboardy i upuszczać je w dowolnym miejscu poprzez personalizację Home Tab lub podczas tworzenia aplikacji Lightning. Tak osadzone dashboardy nie są jednak dostępne na stronach rekordów.

 

Lightning Experience

 

5. Sprawniejsze zarządzanie wysyłką maili

 

Od teraz łączenie pól i Salesforce Classic Templates pozwoli Ci na sprawne zarządzanie wysyłką maili. W zależności od potrzeb, użytkownicy Salesforce Lightning mogą z poziomu Email Publisher`a usuwać i wyświetlać wybrane maile oraz łączyć dowolne pola. Ponadto w każdej chwili mogą oni również załączać pliki bądź usuwać załączniki. Jeśli zajdzie taka potrzeba, nie będzie też problemu z dodaniem szablonów (templates) w wersji Salesforce Classic. Poprzednio możliwe było jedynie korzystanie z szablonów stworzonych w Lightning Experience. Jest to zatem duże usprawnienie.

Od teraz możemy korzystać z odświeżonego paska narzędzi, w którym znajdziemy możliwość:

– załączania plików
– łączenia pól
– wstawiania, tworzenia i aktualizowania szablonów
– czyszczenia i przywracania maili w skrzynce

 

6. Wyznacz trasę do danego agenta w Lightning Experience (ogólnie dostępne)

 

Od teraz Lightning Experience wprowadza funkcję śledzenia współpracowników w czasie rzeczywistym oraz czat Live Agent. Wszystko z myślą o tym, aby ułatwić im pracę. W Lightning Service Console, poprzez narzędzie Omni-Channel, możliwe jest zmienianie obecnego statusu, akceptacja lub odrzucanie kolejnych zapytań ofertowych przez użytkowników, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.

 

7. Przechowywanie danych w rekordach w trybie prywatnym

 

Załączanie plików dla rekordu nie oznacza już, że każdy użytkownik Salesforce’a będzie miał dostęp do informacji. Od teraz możliwe jest określenie poszczególnych użytkowników lub grup, które będą mogły wyświetlać pliki danego rekordu.

 

Lightning Experience

W układzie strony wystarczy dodać pole File Privacy on Records -> Private on Records. Tylko właściciele plików oraz administratorzy mogą zmieniać ustawienia File Privacy on Records. Funkcja ta wprowadzona jest jako nowość w Lightning Experience.

 

8. Related List Quick Links pokażą powiązane informacje

Komponent Related List Quick Links umożliwia przedstawicielom handlowym wyświetlanie wielokrotnie powiązanych list poprzez samo najechanie kursorem na odpowiedni link. Ponadto, z tego samego poziomu są oni w stanie oznaczać wykonane akcje.
Related List Quick Links dostępne są wyłącznie dla stron z rekordami.

 

Lightning Experience

 

Gorąco zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami dotyczącymi zimowej edycji Salesforce Release , o których pisaliśmy już TUTAJ oraz TUTAJ. Zachęcamy także do przetestowania przygotowanych przez Salesforce nowości w praktyce. Opisane wyżej funkcje są jedynie wybraną przez nas częścią przygotowanych przez Salesforce aktualizacji dla Winter Release 2018. Można w tym wypadku pokusić się o porównanie, że jest to tylko wierzchołek nowej góry lodowej.