Digital Marketing – wszystko, co musisz wiedzieć

Digital Marketing – wszystko, co musisz wiedzieć

Jeszcze 20 lat temu marketingowcy nie mieli tak wielu narzędzi do promowania produktów. Używali takich mediów jak ulotki, gazety, telewizja, radio czy billboardy przy często uczęszczanych drogach. Oczywiście do dzisiaj korzysta się w marketingu z tego typu narzędzi. Jednak w tamtych czasach nie było jeszcze możliwości korzystania z prawdziwej “żyły złota” dla współczesnego marketingu – internetu. Jego rozwój zapoczątkował erę digital marketingu.

Czym jest Digital Marketing?

Do digital marketing, jak sama nazwa wskazuje, zaliczają się wszystkie działania marketingowe prowadzone w kanałach cyfrowych. De facto oznacza to działania podejmowane w internecie (online marketing). Jakie? Na przykład prowadzenie strony internetowej, czy profilu firmowego na social media lub wysyłanie klientom newslettera. Do digital marketingu należą również działania płatne, takie jak reklamy w wyszukiwarkach lub w mediach społecznościowych, a także bardziej tradycyjne metody, jak reklama w radio czy telewizji.

Digital Marketing vs Online Marketing. Czym się różnią?

W dzisiejszych czasach zwrotów “digital marketing” oraz “online marketing” używa się zamiennie. Mimo to nie oznaczają one dokładnie tego samego. Kampanie online marketingowe dotyczą tylko i wyłącznie działań internetowych. Digital marketing natomiast odnosi się również do innych mediów cyfrowych, takich jak radio czy telewizja. Innymi słowy, pojęcie digital marketing ma szersze znaczenie. Każda kampania online marketingowa jest również kampanią digital marketingową, ale nie każda kampania z zakresu digital marketingu jest również kampanią online marketingową.

Składniki digital marketingu

Content marketing:

Content marketing, czyli marketing treści, jest strategią marketingową, która ma na celu budowanie zaangażowania wśród odbiorców. Polega na tworzeniu atrakcyjnych dla grupy docelowej treści. W celu jej promowania, można wykorzystywać stronę internetową lub kanały social media.

Dlaczego jest to tak ważne? Tworzenie atrakcyjnych treści nie tylko może polepszyć postrzeganie Twojej marki na rynku, ale również pozwoli Ci na dotarcie do większej liczby odbiorców.

SEO

W dzisiejszych czasach ogromna większość firm ma swoją stronę internetową. Samo stworzenie strony nie jest więc już wystarczające, żeby pozyskać klientów. Należy ją jeszcze dobrze wypozycjonować w wyszukiwarkach. Jest to ważne, ponieważ daje szansę dotrzeć zainteresowanej grupie odbiorców do Twoich treści.

Jak to działa? Osoba zainteresowana konkretnym pojęciem najczęściej szuka odpowiedzi w wyszukiwarce. Zadaniem specjalisty od SEO jest to, żeby w wynikach wyszukiwania pojawiła się nasza strona internetowa, z odpowiedzią na problem użytkownika. 

Digital Marketing – Marketer analizujący wyniki SEO w Google Search Console

Social Media Marketing

Jak sama nazwa mówi, social media marketing to całość działań marketingowych w mediach społecznościowych. W działalności B2B social media marketing częściej opiera się na tworzeniu profilu firmowego, którego celem jest zwiększenie rozpoznawalności marki oraz przekierowanie użytkowników na stronę internetową. 

Specyfika prowadzenia kampanii marketingowych różni się znacząco od SEO. W przypadku pozycjonowania w wyszukiwarce to użytkownik musi zrobić pierwszy krok, wyszukując jakieś hasło. Dzięki temu możemy zebrać na naszą stronę ruch zainteresowany tematem związanym z naszą działalnością. Jeśli chodzi o prowadzenie kampanii w social media, pierwszy krok należy do specjalisty do spraw marketingowych. To on musi wyszukać odbiorcę i spróbować do niego dotrzeć. Ponadto swoimi treściami musi zainteresować go na tyle, by ten polubił profil (dzięki czemu firma uzyskuje możliwość prowadzenia regularnej komunikacji z odbiorcą) lub wszedł na stronę internetową firmy.

Płatne reklamy

Płatne reklamy w internecie są swojego rodzaju wsparciem dla działań organicznych (bezpłatnych). Jest to szczególnie ważne ze względu na ogromną konkurencję, która często bardzo utrudnia zdobycie dużego zasięgu i dotarcie do swojej grupy docelowej. 

Wyróżniamy:

 

Płatne reklamy w wyszukiwarce Google (Google Ads)

Jest to płatne wspomaganie działań SEO. Wypozycjonowanie strony na konkretne słowo kluczowe trwa często od 3 do 9 miesięcy. Żeby przyspieszyć ten proces, można wykupić reklamę od Google. Dzięki niej, Twoja strona www będzie pojawiać się na pierwszych stronach w wynikach wyszukiwania.

Płatne reklamy w social media

W dzisiejszych czasach portalom społecznościowym nie opłaca się promować organicznie stron czy postów, ponieważ mogą one zarobić na wyświetlaniu użytkownikom płatnych treści. Z tego powodu w ostatnich latach Facebook czy LinkedIn bardzo mocno ograniczają zasięg bezpłatnych postów. Właśnie dlatego tak trudno wypromować dziś stronę w social mediach bez wydawania pieniędzy na reklamę. 

Reklama na Facebooku, LinkedInie czy Twitterze niesie za sobą wiele korzyści. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, jak wiele osób ma swoje profile na tych portalach społecznościowych oraz ile danych zostawiają na nich użytkownicy. Marketingowcy chętnie wykorzystują te dane w celu optymalnego targetowania swojego komunikatu. Korzystają nie tylko z informacji dotyczących naszego wykształcenia, doświadczenia zawodowego czy zainteresowań. Portale społecznościowe monitorują nawet to, w jaki sposób się zachowujemy podczas korzystania z ich strony. Dzięki temu reklamodawcy mogą targetować swoją reklamę tylko do osób, które najczęściej dodają komentarze i reakcje pod postami, klikają w linki lub wypełniają formularze kontaktowe. W ten sposób specjaliści do spraw reklam kierują komunikaty do osób, które z największym prawdopodobieństwem wykonają takie działanie, na którym zależy marketerom.

E-mail marketing

Od czasu do czasu pojawiają się głosy, że e-mail marketing to już przeszłość. Mimo wszystko kampanie e-mail marketingowe wciąż mają się dobrze i przynoszą wiele pozytywnych efektów. Dlaczego?

 

Marketing Automation

Jak widać, w ramach digital marketingu można prowadzić wiele rodzajów kampanii w różnych mediach. Większość firm prowadzi swoją działalność marketingową w przynajmniej kilku z nich. Jak w takim razie poradzić sobie z tak dużą ilością danych na temat kampanii, gdy większość z nich zbierana jest w różnych miejscach za pośrednictwem różnych narzędzi? 

Odpowiedzią są rozwiązania do automatyzacji marketingu, takie jak Salesforce Marketing Cloud. Pozwalają one prowadzić większość działań digital marketingowych z jednego miejsca. 

Poprzez marketing automation można prowadzić m.in:

  • e-mail marketing,
  • social media marketing,
  • SMS marketing,
  • kampanie reklamowe w social media.

 

Marketing Cloud umożliwia także tworzenie zaawansowanych ścieżek klientów. Możesz dowiedzieć się więcej na temat narzędzi marketing automation w tym artykule.

Korzyści digital marketingu w porównaniu do tradycyjnego marketingu

Tak jak wspominaliśmy na początku artykułu, internet stworzył prawie nieograniczone możliwości dla specjalistów do spraw marketingu. Dlaczego?

Ogromna grupa docelowa

W dzisiejszych czasach z internetu korzysta w zasadzie każdy. Marketerzy mają więc szansę dotrzeć ze swoim komunikatem marketingowym do ogromnej grupy odbiorców. Większa grupa docelowa to większa szansa na osiągnięcie wyższej konwersji.

Możliwość targetowania swojego komunikatu

Każdy z nas zostawia ogromne ilości danych w internecie. Nie chodzi jedynie o informacje, które sami podajemy w celu uzupełnienia konta social media. Nasza aktywność w sieci czy to, jakie artykuły czytamy i jakie strony odwiedzamy jest śledzone i analizowane. Dzięki temu marketingowcy mogą się dowiedzieć nie tylko jakie mamy zainteresowania i gdzie mieszkamy, ale również jaki mamy poziom dochodów i w jakiej branży pracujemy. Specjaliści ds. marketingu sprawnie wykorzystują te dane. Dzięki nim nie muszą „przepalać” budżetu na reklamy, które zobaczą wszyscy. Do swojej grupy docelowej wybierają tylko te osoby, które mogą być zainteresowane reklamowanym produktem.

Mniejszy koszt jednej konwersji niż w marketingu tradycyjnym

Reklama w internecie jest zdecydowanie tańsza, niż ta w telewizji czy w radio. Dzięki temu każdy (z większym lub mniejszym budżetem) może sobie na nią pozwolić. Dzięki możliwościom targetowania oraz optymalizacji kampanii reklamowych, niedużym kosztem można uzyskać wysokie współczynniki konwersji, CTR czy ROAS.

 

Chcesz wiedzieć więcej o digital marketingu? Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i zaproponujemy konkretne rozwiązania dopasowane do potrzeb Twojej organizacji.

Artykuł autorstwa Bartosza Kwapiszewskiego.